GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2024 09:41

Öğrenciler, Yazarlarla Buluşmaya Devam Ediyor

Öğrenciler, Yazarlarla Buluşmaya Devam Ediyor


Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık himayelerinde başlatılan ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelindeki okullarda yürütülen "Bir Kitap Bir İnsan Projesi", birbirinden farklı etkinliklerin yanı sıra yazar buluşmalarıyla da öğrencilerin gelişimine katkı sunuyor. 
Muğla ili genelinde öğrencilere kitap okuma halkaları vasıtasıyla kitap okuma ve yaratıcı yazma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin kütüphaneleri keşfetme ve onlardan yararlanma potansiyellerini artırmak, okuduklarını anlama ve düşünme becerilerini geliştirmelerine olanak sağlamak amacıyla yürütülen "Bir Kitap Bir İnsan Projesi" kapsamında, Eğitimci /Yazar ve Şair Rana İslam Değirmenci, ortaöğretim öğrencileriyle söyleşi gerçekleştirdi.
Ankara'dan gelen Eğitimci, Şair, Yazar Rana İslam Değirmenci, söyleşi öncesi İl Millî Eğitim Müdürümüz Emre Çay'ın konuğu oldu. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri biriminde görev yapan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan Rana İslam Değirmenci'yi makamında ağırlayan İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay, yazarla tanışarak Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli üzerine, yazmak ve yazarlık üzerine sohbet etti. Ziyarette Değirmenci, kendi kaleme aldığı kitapları, İl Müdürü Emre Çay'a takdim etti
Menteşe Halk Eğitimi Merkezinde, lise öğrencileriyle bir araya gelen Rana İslam Değirmenci, 2021'de kaleme aldığı 590 sayfalık "İnsanın Yazısı Edebiyat" isimli edebiyat-referans kitabında da yer alan ve edebiyat anlayışını yansıtan bir konuşma gerçekleştirdi. Değirmenci, "Okumak, Yazmak ve Yaşamak" ismini verdiği sunusunda, edebiyatın hayata yansıyan altı boyutunu öğretmen ve öğrencilerle paylaştı. Edebiyatın bilim, kültür, sanat, eser, okul ve girişim boyutu olduğunu belirten Değirmenci, her yaşta "öğren(i)ci" olarak nitelediği insanın edebiyatın okuma, anlama, yorumlama ve dinleme gibi altın araçlarını kullanarak en büyük eseri olan kendini inşa edeceğini dile getirdi.
Yazarın şiir, öykü, deneme, proje ürünü olmak üzere farklı türde dokuz telif eseri vardır.

AdminAdmin