GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2024 18:05

Olası Orman Yangınlarına Karşı Uyarı Yapıldı

Olası Orman Yangınlarına Karşı Uyarı Yapıldı

Muğla Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu tarafından alınan kararla, havai fişek, dilek balonu, maytap, torpil, kızkaçıran, tabanca mantarı, işaret fişeği, roma kandilinin mevzuata aykırı izinsiz olarak alımı, satımı, kullanılması ve bulundurulması yasaklandı. 
Vali İdris Akbıyık yaptığı yazılı açıklamada, "Orman yangınlarıyla mücadelede alınacak tedbirler yangınların önlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda Muğla İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu'nca 3 Nisan tarihinde yapılan toplantıda 2024/01 sayılı Genel Emir kararları alınmış yayınlanarak uygulamaya konulmuştur. Ancak yangın risk ve hassasiyetinin arttığı yaz aylarında yeni ek tedbirler alınması ihtiyacı hasıl olup, ilimizde nişan, düğün, uğurlama, resmi ve milli bayramlar, çeşitli açılış, kutlama ve organizasyonlarda, özel günlerde havai fişek, dilek balonu, torpil ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz ve mevzuata aykırı şekilde kullanılması başta ormanlarımızın yanarak yok olmasına, halkımızın can ve mal güvenliğinin zarar görmesine sebep olmaktadır" dedi.
Vali Akbıyık, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9., 11. ve 66. maddeleri gereğince ilimiz genelinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini, milli servetimiz olan ormanlarımızı korumak amacıyla yangına sebebiyet verebilecek piroteknik (havai fişek, dilek balonu, maytap, torpil, kızkaçıran, tabanca mantarı, işaret fişeği, roma kandili, her türlü maytap) maddelerin mevzuata aykırı izinsiz olarak alımı, satımı, kullanılması ve bulundurulmasının yasaklanmasına karar verilmiştir. Valiliğimizce alınan genel emir doğrultusunda başta genel ve özel kolluk birimleri olmak üzere yetkili, görevli ve sorumlu bütün kamu görevlilerince gerekli denetim ve takiplerin yapılmasını, getirilen yasağa uymayanlarla ilgili 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve diğer ilgili mevzuat uyarınca gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılarak konunun hassasiyetle takip edilmesini önemle rica ederim."

AdminAdmin