MUĞLA
Giriş Tarihi : 20-12-2022 16:52

Orta Çağ Kalesinde Yeni Kalıntılar Bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığının izni, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın destekleri ile Ula ilçemizin "Sakin Kent" unvanına sahip Akyaka Mahallesi'ndeki Orta Çağ Kalesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla 2 bin 700 yıllık kalıntılara ulaşıldı.

Orta Çağ Kalesinde Yeni Kalıntılar Bulundu

 

 

Muğla Valisi Orhan Tavlı yeni kalıntıların bulunduğu Akyaka Orta Çağ Kalesinde incelemelerde bulundu kazı başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Baran’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Orta Çağ kalesinde yapılan arkeolojik çalışmalar hakkında bilgi veren Baran, kalenin duvarlarında kazı ve sağlamlaştırma çalışması yaptıklarını belirterek, kalenin bulunduğu alanın Idyma Antik Kenti'nin bir mahallesi olduğunu ve günümüzden 2 bin 700 yıl öncesine kadar kesintisiz süren bir yerleşimin bulunduğunun tespit edildiğini söyledi.

Güney yamaçlar boyunca aşağı kısımda bulunan bugünkü Azmak Deresi doğru yerleşimin aşamalar halinde devam ettiğini belirten baran, Azmak deresinin bulunduğu bölümün antik çağlarda deniz olduğunu, Orta Çağ Kalesi yerleşiminin de deniz kıyısında bir liman yerleşimi olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Yaklaşık 11. yüzyılda garnizon olarak inşa edilen Akyaka Orta Çağ Kalesinin kısa bir süre sonra Selçuklu beylikleri tarafından ele geçirildiğini ve kalenin son halinin bir yerleşim haline geldiğinin tespit edildiğini söyleyen Bran, Bölgenin güney kısmında ise kaledeki askerlerin, düşmana görünmeden temiz suya gizlice ulaşmak için kullandıkları düşünülen bir tünel bulunduğunu belirtti.

Tünelin Akyaka Orta Çağ Kalesinin Kadın Azmağı Deresi'ne bakan bölümünde toprak altında yer aldığını tonozlu tünelin 60 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve merdivenli olduğunu belirten Baran, Tünelin 20-30 metrelik bölümü çok iyi korunmuş. Tünelin kalan kısmında kazı ve onarım çalışmaları yaptık." diye konuştu.

Muğla'nın Tarih ve Kültür Turizmi altyapısının güçlendirilmesi kapsamında antik kentlerdeki çalışmaların Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca desteklendiğini belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı yapılan çalışmalarla tarihi ve kültürel zenginliklerimiz gün yüzüne çıkarken ortaya çıkan eserlerin korunarak geleceğe aktarıldığını, diğer yandan da tarih ve kültür turizmi altyapısının güçlendirildiğini ifade etti.

İdyma Antik Kenti Akyaka Orta Çağ Kalesi incelemelerinde Muğla Valisi Orhan Tavlı’ya Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Toprak Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Koray Özcan, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Yücelen Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy ve Akyaka Muhtarı Feridun Özsoy katıldı.

AdminAdmin