BÜYÜKŞEHİR
Giriş Tarihi : 05-06-2024 15:17

Şengül’den Çevre Gününde Tasarruf Çağrısı

Şengül’den Çevre Gününde Tasarruf Çağrısı

 

MUSKİ Genel Müdürü Yılmaz Şengül, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında bir mesaj yayımladı. Şengül, mesajında su konusunda Türkiye’nin Dünya ortalamasının çok altında yer aldığını ve tasarruf etmenin elzem olduğunu vurguladı.


 

Su Tasarrufu Şart”

Şengül mesajında su tasarrufu vurgusu yaparak, “Dünya Bankası verilerine göre, dünya nüfusunun %25'i su kıtlığı yaşayan bölgelerde yaşamakta ve 2024 itibariyle, yaklaşık 2,2 Milyar insan güvenilir içme suyuna erişimden yoksun durumdadır. Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, hem insani ihtiyaçlar hem de ekosistemlerin sağlığı için kritik öneme sahiptir. Su, sadece insan değil dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için hayati önem taşımaktadır. Dünyanın ve insan yaşamının varlığı için temiz suya ulaşmak ve kaynakları verimli kullanmak öncelikli görevimiz olmalıdır.

Ülkemiz kişi başına düşen yıllık su miktarı bakımından su stresi yaşayan ülkeler arasında yer almaktadır. 2023 verilerine göre, Türkiye'nin kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık bin 300 metreküptür. Bu rakam, dünya ortalamasının oldukça altındadır.

Bizler kurum olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras’ın hassasiyetleri doğrultusunda içme ve kullanma suyunun tasarrufu ve geri dönüşümü konusunda önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. İçme suyu arıtma tesislerimizde suyun arıtılması ve vatandaşlarımıza sağlıklı olarak sunulması konusunda yaptığımız çalışmaların yanı sıra yeni projelerle de bu gelişimi sürdüreceğiz. Ayrıca atıksuyun geri kazanımı ile de hem çevreyi korumaya hem de buradan elde edilen suyun yeşil alan sulamasında kullanılmasını sağlıyoruz. Böylelikle her bir su damlasını korumaya ve en verimli şekilde kullanılmasını amaçlıyoruz. Ancak bunlar sadece kurum veya kuruluşun değil halkımızla birlikte tasarruf yapılırsa değer kazanacak yatırımlar. Tüm vatandaşlarımızdan tek arzum yaşamın kaynağı olan suyu birlikte koruyalım ve elimizden geldiğince tek bir damlayı boşa harcamadan tasarruf edelim.”

AdminAdmin