MUĞLA
Giriş Tarihi : 12-12-2022 16:18

SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİR

HERKES GÖREVİNİ YAPSIN

SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİRMuğla'nın Menteşe ilçesinde bir araya gelen hayvanseverler "Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir" başlıklı basın açıklaması yaptı. Muğla Doğa ve Hayvan Hakları Platformu Sözcüsü Semin Biter tarafından okunan basın açıklamasında, "Kadim kültürü merhamet olan Anadolu insanları ve biz yüreğini bu hayvanlar için ortaya koymuş gönüllüler bir hukuk devleti olan Türkiye’de, bu hayvanlara katliamlar zulümler ölümler getirecek hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz. 18 yıl geçmesine rağmen hala daha bakımevi kurmadılar, hayvanları toplarken birazını öldürüp kalanları da başka şehirlere kırsal çöplüklere atmaya devam ettiler. Belediyeler görevinizi yapın. Denetim organlarını İl İlçe Tarım Müdürlükleri görevinizi yapın. Yeterinde denetim yapılmıyor. Herkes görevini yapsın biz de dahil" dedi.


Muğla'nın Menteşe ilçesinde bir araya gelen hayvanseverler "Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir" başlıklı basın açıklaması yaptı. Menteşe'de bir araya gelen hayvanseverler yaşanan hayvan katliamlarını ve sokak köpeklerinin toplatılmasını protesto ederek mevcut yasanın uygulanmasını istedi. 
"Bakan Vahit Kirişçi hayvanları ormanlara kurulacak dev barınaklara sürgün etme gibi katliam ve üremede artış getirecek vahim yanlışları gündeme getirmeye devam ediyor" diyen Muğla Doğa ve Hayvan Hakları Platformu sözcüsü Semin Biter, açıklamasında su ifadeleri kullandı: "Bu gün bir Müslüman ülkeye, bir uygar ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak biçimde merhamet, sevgi ve insanlık duyguları taşlaşmış yüreklerini terk etmiş adeta cinnet geçiren küçük bir azınlık olan kanlı bir şer çetesi zavallı sokak köpeklerini toplatılıp öldürülsünler diye savaş açmış durumda. Ne yazık ki bu kanlı şer odakları 'Devlet bizim arkamızda' diye cüretkarca açıklamalar yapabilecek kadar gözlerini kan bürümüş durumdalar.
Devletin ilgili kurumları ise, sokak hayvanları sorununun tek sebebini bakımevi kurmayan kısırlaştırma yapmayan belediyeler olmasına rağmen, bazı siyasilerin ve odakların etkisi ile hedefe hayvanların toplatılması ve öldürülmesini koymaya devam ediyor. 
Bakan Vahit Kirişçi’ye defalarca çözüm sürecinde STK'ların gönüllülerin görüşlerini alması çağrımız dikkate alınmadı. Cumhurbaşkanımızın kuruluşunda örnek gösterdiği Konya Büyükşehir Belediyesinde köpeklerin kafalarına küreklerle vurularak öldürüldüğü görüntüler yurt çapında büyük infiale sebep oldu. Bu barınağın büyük yaşam alanlarına doldurulmuş binlerce köpeğin aç sefil durumda ölen başka köpekleri yiyerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı orayı ziyaret eden gönüllülerce bizzat tespit edildi. Ama tabi ki Konya tek değil, bir çok barınakta durum hiçte farklı değil.
Buna rağmen Sn Bakan Vahit Kirişçi Hayvanları ormanlara kurulacak dev barınakları sürgün etme gibi katliam ve üremede artış getirecek vahim yanlışları gündeme getirmeye devam etmektedir” 
BELEDİYELER GÖREVİNİZİ YAPIN
Belediyelerin görevlerini ihmal ettiğini belirten Biter, “Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini, 'belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen' hayvanlara ödettirmeyeceğiz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara ve gerekse köpekler öldürülsün diyen kanlı şer odaklarına buradan bir kez daha haykırıyoruz. Bu belediye gerçeği çerçevesinde aşağıdaki ana başlıklar olarak yazılan gerçek tespitlerin gerek kamuoyunca ve gerekse kurumlarca dikkate alınmasını önemle talep ediyoruz” dedi. 
18 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HALA DAHA BAKIMEVİ KURMADILAR
Bakımevlerinin yıllardır kurulmadığını belirten Biter, “Resmen zehir ve kıyma alarak 100 yıl boyunca zehirleyerek öldüren belediyeler 2004 yılında çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunundan 18 yıl geçmesine rağmen hala daha bakımevi kurmadılar, hayvanları toplarken birazını öldürüp kalanları da başka şehirlere kırsal çöplüklere atmaya devam ettiler.
Bu dönemde Konya, Balıkesir, Denizli, Samsun, Trabzon, İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Erzincan, Kocaeli, Mersin ve Beykoz gibi büyük yaşam alanlı dev bakimevleri yapılan şehirlerde, bir taraftan katliamlar devam edip, bakımevlerinde hayvanlar aç susuz ölümlere mahkum edilirken,  sokak hayvanı sayısı dev bakımevlerine götürmek bahanesi ile ilçelerin birbirlerine köpek atmaları sebebi ile patlayarak artmaya devam etti. Bütün belediyelerin kendi sınırları içinde kısırlaştırma üniteleri, bakımevleri kurmaları hükmü maalesef yeni 7332 sayılı yasada belediyelere 3-4 yıla yakın süreler verilerek ötelendi. Türkiye’deki 916 ilçede her gün 10 kısırlaştırma yapılsa, bir yılda 2 milyon 198.400 kısırlaştırma sadece ilçelerde olabiliyor... Bunun yanında 80 büyükşehir ve il günde 50 şer kısırlaştırma yapsalar yılda 960 bin  kısırlaştırma il ve büyükşehirlerde olur…Yılda yaklaşık 3 milyon civarında köpek kısırlaştırılır ve köpek nüfusu hızla azalmaya başlar. DSÖ'nün verilerine göre düzenli kısırlaştırma ile her yıl sayıda %30 oranında azalma olacağı düşünüldüğünde, sorunun 2 yıla kalmadan büyük ölçüde kontrol altına alınacağı açıktır.  
TOPLAMA ÖLDÜRME ODAKLI ÇALIŞMALARI ISRARLA SÜRDÜRMEKTE
Tek çözüm olan kısırlaştırma ile 2 yılda üreme kontrol altına alınabilecekken, Tarım Bakanlığı ve bazı siyasiler, kanlı şer çetesini de yanına alarak ormanlara dev barınaklara toplama öldürme odaklı çalışmaları ısrarla sürdürmekteler. Yine çılgınca merdiven altı üretim ve alıp alip atmalara son verilmelidir. Bu tespitler çerçevesinde, ilgili herkesi uyarıyoruz. Kadim kültürü merhamet olan Anadolu insanları ve biz yüreğini bu hayvanlar için ortaya koymuş gönüllüler olarak bir hukuk devleti olan Türkiye’de, bu hayvanlara katliamlar, zulümler, ölümler getirecek hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz."

AdminAdmin