MUĞLA
Giriş Tarihi : 02-06-2024 21:00

TÜBİTAK Projeleri Yarışması'nda İki Dalda Türkiye Derecesi

TÜBİTAK Projeleri Yarışması'nda İki Dalda Türkiye Derecesi


TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 18'incisi düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Muğla BİLSEM öğrencisi Denizhan Yabanlı Coğrafya kategorisinde, Dalaman Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Cemre Asel Çelik ve İrem Başak Türkiye 3'üncülüğü ödüllerini kazandılar.    
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığının "biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, tarih, teknolojik tasarım, Türkçe ve yazılım" olmak üzere 10 alanda düzenlediği 18. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın final sergisi ve ödül töreni, 26-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. Muğla'dan bölge birincisi olarak katılan 3 projeden 2'si, Türkiye 3'üncülüğüne layık görüldü.
Muğla BİLSEM öğrencisi Denizhan Yabanlı, coğrafya kategorisinde "Tuzla Boğaziçi Sulak Alanında Mikroplastik Kirliliğinin Araştırılması" projesiyle Türkiye 3'üncüsü oldu. Dalaman Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri Cemre Asel Çelik ve İrem Başak, değerler eğitimi alanında "Değer Temalı Kıyafet Tasarımlarının Değerler Algısı Üzerine Etkisi" projesiyle Türkiye 3'üncüsü oldu.
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in teşrifleriyle gerçekleştirilen, 18. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması ödül töreninde, Muğlalı öğrenciler ve danışman öğretmenleri Kürşat Koyuncu ve Muzaffer Tuybaş Türkiye 3'üncüsü olarak ödül almanın heyecanını ve coşkusunu hep birlikte yaşadılar.
Öğrencilerin başarısından duyduğu mutluluğu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay, "Genç dimağları düşünmeye, merak etmeye, bilimsel araştırmalar yapmaya özendiren böyle güzel etkinlikleri son derece değerli buluyoruz. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyor; onların içlerindeki cevheri ortaya çıkaran, araştırmacı ve yenilikçi yönlerini keşfetmelerini sağlayan değerli öğretmenlerimize ve kıymetli ailelerine de teşekkür ediyorum." dedi.

AdminAdmin