MİLAS
Giriş Tarihi : 06-06-2024 18:15

Yörük Göçü ve Toy Gecesi’ne Yoğun İlgi

Yörük Göçü ve Toy Gecesi’ne Yoğun İlgi

 

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından düzenlenen "Kültürel Birleşme ve Zenginleşme" temalı Temsili Yörük Göçü ve Toy Gecesi etkinliği, büyük bir ilgiyle karşılandı. Etkinlik, Yörük göçüyle başlayıp renkli görüntülere sahne oldu.

Yörük Göçü Etkinliği

Etkinlik, saat 14:00'te Pazar Camisi yanındaki dernek binası önünde başladı. Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş ve dernek yönetim kurulu üyelerinin öncülüğünde toplanan dernek üyelerine, Milas Belediye Başkanı Muhammet Fevzi Topuz, CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, MHP Milas İlçe Başkanı Tunahan Ongün, CHP geçmiş dönem milletvekili Akın Üstündağ, Milas İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Durmuş Tayfun Uslu, Milas Muharip Gaziler Derneği üyeleri, muhtarlar ve diğer dernek başkanları da eşlik etti.

Yörükler, dernek binasından Kapalı Salı Pazarı’nın bulunduğu Menteşe Caddesi ve Kadıağa Caddesi üzerinden yürüyerek Atapark’a ulaştılar. Kortej yürüyüşü sırasında dernek üyeleri sık sık durarak yöresel oyun gösterileri sundular ve izleyenlere unutulmaz anlar yaşattılar.

Toy Gecesi

Etkinliğin ikinci bölümü Toy Gecesi ise akşam Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ve neredeyse oturacak yerin kalmadığı gecede, yöresel türküler ve şarkılar seslendirilirken halk oyunları gösterileri de yapıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, katılımcılara hoş geldiniz diyerek şu ifadeleri kullandı, “Kültürel birleşme ve zenginleşme konusunu hem Milas özelinde hem de ülke genelinde kenetlenmek, büyümek ve güçlenmek amacıyla seçtik. Biz Milas’taki dernekler olarak birleşirsek ve etkinliklerimizde birbirimizi desteklersek, bu örnek tüm ülkeye yayılabilir ve toplum olarak bağlarımız güçlenebilir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonra ülkemiz üzerinde 'böl-parçala-yönet' tuzağı kurmaya çalışan vatan hainleri her dönem farklı kimliklere bürünerek aramıza nifak tohumları ekmeye çalıştı. Ancak bizler bu oyunlara gelmeyerek farklı siyasi görüşler, mezhepler ve kültürler olarak bütünlüğümüzü koruduk. Aynı topraklarda, aynı bayrak altında sonsuza kadar yaşayacağımızı unutmadık.

Liderimizin kurduğu bu ülkede hepimiz bayrağımızdaki ay ve yıldız gibi bir bütünüz ve olmaya da devam edeceğiz. Etkinliğimizin hazırlanmasında bize destek veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne, Milas Belediyesine ve Milas Kaymakamlığına teşekkür ederim. Ayrıca sponsorlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, 7 aydır çalışan halk oyunları ekibimize ve hocamız Mert Sarıgül’e çok teşekkür ederim.”dedi.

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği’nin düzenlediği bu etkinlik, Milas’ın zengin kültürel mirasını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına önemli bir adım oldu. Etkinliğe katılan ve destek veren herkese teşekkür edilerek, bu tür etkinliklerin devam edeceği vurgulandı.

AdminAdmin