GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2024 18:43

AŞIRI SICAKLARDA DİKKAT!

AŞIRI SICAKLARDA DİKKAT!

 

Termometreler 40 dereceyi göstermeye başladı.

Sıcaklıkların artması ile birlikte sağlıklı bireylerde dahi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilen sıcak hava özellikle kronik hastalıklara sahip bireyleri zorluyor.

Uzmanlar, bunaltıcı yaz sıcaklarının yavaş  yavaş bastırdığı bu günlerde; sussuz kalmamaya,sıcak çarpmasına ve ultraviyole çarpması; yani güneşteki zararlı ışınların bir şekilde vücutta yan etki göstermesine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

En çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise sıvı alımı Yaşlıların günde 2,5 litreyi, gençlerin ise 3 litreyi geçmeleri gerektiği ayrıca şekerli içecekler yerine ayran ideal bir yaz çiçeği olarak tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar,güneşin zararlı etkilerinden korunmak için geniş şapkalar hava alan yumuşak pamuklu elbiseler tercih edilmesi gerektiğininde altını çiziyor.

Yaz aylarında dışarda vakit geçirmek isteyenler ise saat 11.00 ile 16.00 saatleri arasında kendilerini korumaları gerektiği belirtiliyor.

YAZIN KURTARICISI KLİMALARA DİKKAT

 Uzmanlar sıcak havaların kurtarıcısı klima ise 22 derece civarlarında kullanılması uygun görülüyor aksi takdirde çok aşırı soğuk kullanmak ev dışına çıkıldığında aşırı bir sıcaklık farkı yaratabileceği  buda hastanın dışarıya çıktığında daha fazla reaksiyon göstererek solunum sıkıntısı çekmesine sebep olduğu konusundada ayrıca uyarıda bulunuyor.

 

AdminAdmin