MUĞLA
Giriş Tarihi : 02-06-2024 20:23

Muğla’da 4 Oda’dan Ortak Açıklama

Muğla’da 4 Oda’dan Ortak Açıklama


Muğla Diş Hekimleri Odası, Muğla Veteriner Hekimler Odası, Muğla Tabip Odası ve 32. Bölge Muğla Eczası Odası tarafından, meclise sunulan 30 gün içerisinde sahiplendirilmeyen sokak köpeklerini uyutma yasa teklifine karşı ortak basın açıklaması yapıldı.
Muğla Diş Hekimleri Odası, Muğla Veteriner Hekimler Odası, Muğla Tabip Odası ve 32. Bölge Muğla Eczası Odası tarafından yapılan ortak basın açıklamasında,
“Son günlerde medyada sokak köpeklerinin toplanarak belirli bir süre içerisinde sahiplendirilemeyen köpeklerin uyutulacağı şeklinde bir uygulamayı içeren yasa değişikliği olacağına dair haberler paylaşılmış ve bazı yetkililer de bu konuda görüş bildirmiştir.
Öncelikle sağlıklı hiçbir canlının yaşama hakkının elinden alınması, ne yasalarımıza ne de vicdana uygun düşmeyeceğini belirtmek isteriz. Yapılması gereken düzenlemenin bu konunun muhatabı ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden bilgi ve fikir almadan çıkarıldığı takdirde bilimsellikten uzak olacaktır.
İnsanların güvenliği için sokak hayvanlarının toplanması ve sonrasında uyutulması çözüm olarak sunulmakta ise de; sorun kısırlaştırma seferberliği ve evcil hayvan üretiminin durdurulması gibi çözüm önerileri ile birkaç yılda çözülebilecektir. Bu hayvanların yaşam hakkının elinden alınması ya da toplanıp barınaklara konularak sonrasında uyutulması yolunu seçmek, kabul edilebilir bir yöntem değildir! Çünkü her canlının yaşam hakkı kutsaldır.
Hayvanlar da bizler gibi doğanın bir parçasıdır ve yüzyıllardır bizlerle yaşamaktadırlar. Avrupa modeli olarak sunulan uyutma yani öldürme çözümü, mevcut yasaların uygulanmaması veya eksik uygulanmasından kaynaklıdır ve bu eksikliğin faturası masum sokak köpeklerine kesilmektir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün geliştirdiği topla-kısırlaştır-yerine bırak yöntemi bilimsel, etik ve vicdani olandır. Hayvanların yaşam hakkı, hayvan seven ya da sevmeyen insanların tercihine bırakılamayacak kadar kutsaldır. Bu sebeple ülkemizde evcil hayvan üretim ve satışının en azından bir süreliğine yasaklanması, özellikle kırsaldan başlanarak sokak köpeklerinin kısırlaştırılması ve aşılanması ile birkaç yıl içinde bu sorunun çözülmesi mümkündür.
Bütün canlıların yaşam hakkını savunan Sivil Toplum Kuruluşları olarak, uyutmanın sadece bu konuda uzman olan kişilerin onayıyla, tıbbi gereklilik durumlarında yapılabileceğini, diğer türlü uyutma ya da öldürme işlemine hiçbir şekilde taraf olmadığımızı ve vicdanı bulmadığımızı belirtmek istiyoruz. Her canlının yaşama hakkı vardır ve kutsaldır.” ifadeleri kullanıldı.

AdminAdmin