A+ A A-

 

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Milas’ın Ovakışlacık Mahallesi’nde yaşanan su taşkınlarını gündeme getirdi. Vekil Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.

010219ovakislacik_f8c41.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyon Üyesi Prof. Dr. Metin Ergun, Milas’ın Ovakışlacık Mahallesi’nde yaşanan su taşkınlarını gündeme getirdi. Vekil Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.
İYİ Partili Vekil Ergun, su taşkınlarına neyin sebep olduğu konusunda araştırma yapılması hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi iletti.
Ergun, soru önergesinde şunlara değindi: “Muğla ilimizin Milas ilçesine bağlı olan Ovakışlacık Mahallesi’nden geçen Derince Çayı uzun yıllardan beri, özellikle kış aylarında yoğunlaşan yağışlar neticesinde taşkınlara neden olmaktadır. Bu taşkınlar; tarım arazilerinin sular altında kalmasına, tarım ürünlerinin ziyan olmasına ve çok büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü için Derince Çayı’nın akış hızını yeterli hale getirecek şekilde ıslah edilmesi ve köprü altlarında ve birçok yerde tıkanmalara neden olan kirliliğin temizlenmesi gerekmektedir.
Özellikle geçen hafta yaşanan felaket mevcut durumun sürdürülemez olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Bu kapsamda;
1. Bakanlığınız ve DSİ gibi bağlı kurumlarınız; şimdiye kadar, Ovakışlacık Mahallesi ile beraber diğer köy ve mahallerden de geçen Derince Çayı’nın yöredeki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerine zarar vermesini ve tarım arazilerinde yaşanan taşkınlar dolayısıyla maddi kayıplar yaşanmasını engelleyecek şekilde Derince Çayı’nın ıslah edilmesi yönünde ne tür çalışmalar yapmıştır?
2. Her yıl yaşanan bu sorun neden çözülememiş ve yaşanan felaketler neden engellenememiştir?
3. Bugüne kadar bu felaketleri önleyecek şekilde bir çalışma yapılmış ise, mevcut sorun devam ettiğinden ötürü ihmal ve kusur olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu ihmal veya kusur kimindir?
4. Bakanlığınız ve DSİ gibi ilgili kurumlarınız aşırı yağışların neden olduğu Derince Çayı’nın taşkınlarını engelleme ve ıslahı konusunda ne tür tedbirler almayı planlamaktadır?”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin