A+ A A-

 

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı bugün akşam kılınacak teravih namazı ile başlayacak. Salı gününü Çarşamba’ya bağlayacak gece ilk sahura kalkacak olan Müslümanlar, Çarşamba akşamı ilk iftarı okunan ezan ve top sesiyle birlikte açacak.

150518ramazan.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
11 ayın sultanı Ramazan başlıyor. Müslümanlar bugün akşam ilk teravih namazını kılacak, gece sahura kalkacak, Çarşamba akşam da ilk iftarı okunan ezan ve top sesiyle birlikte açacak. Milas’ta ilk iftar Çarşamba günü akşam saat 20.15’te yapılacak.
Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlanmasından dolayı en kutsal ay olarak kabul edilen Ramazan’da Müslümanlar oruç tutmak için Salı günü gece sahura kalkacak ve günü oruçlu geçirecek. Milas’ta Ramazan ayının ilk günü iftar 20.15’de açılırken, imsak 04.14’de olacak.
Mübarek ay başlamadan önce, Milas’taki tüm camilerde Ramazan ayı temizliği başladı. Camiler, mübarek aya hazırlandı.
Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adı. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri bulunuyor. Çünkü kutsal kitap Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen “Kadir Gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir.
Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185 ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmekte. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutar.
Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın (cc) rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. İslam peygamberi Hz. Muhammed, Ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah (cc) katında daha değerli olacağını bildirmişti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin